Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej.
Zgodnie z art. 5.1 ustawy, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie tajemnic ustawowo chronionych.
Zgodnie z art. 5.2 ustawy, prawo do informacji publicznej podlega również ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz w przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
Zgodnie z art. 10.1 ustawy, informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek.
Zgodnie z art. 10.2 ustawy, informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.
Zgodnie z art. 13.1 ustawy, udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Zgodnie z art. 13.2 ustawy, jeżeli informacja nie może być udostępniona w terminie 14 dni, ZOZ w Strzelcach Opolskich powiadamia ( w terminie 14 dni ) o powodach opóźnienia i wskazuje termin, w którym informacja będzie udostępniona. Termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od złożenia wniosku.
Zgodnie z art. 14.1 ustawy, udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje ZOZ w Strzelcach Opolskich nie umożliwiają udostępnienia informacji w taki sposób i w takiej formie, jakie zostały określone we wniosku.
Zgodnie z art. 14.2 ustawy, jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonej we wniosku, wówczas ZOZ w Strzelcach Opolskich powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli wnioskodawca w terminie 14 dni od powiadomienia nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanej w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Zgodnie z art. 15.1 i 2 ustawy, jeżeli w wyniku udostępniania informacji publicznej na wniosek żądającego ZOZ w Strzelcach Opolskich ma ponieść dodatkowe koszty wiązane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku ZOZ w Strzelcach Opolskich może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.W takim przypadku w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku powiadamia się wnioskodawcę o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.
Zgodnie z art. 16.1 ustawy, odmowa udostępnienia informacji oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji w sprawach związanych z kierowaniem zakładem następują w drodze decyzji Dyrektora ZOZ w Strzelcach Opolskich.
Zgodnie z art. 17.2 ustawy, wnioskodawca może wystąpić do ZOZ w Strzelcach Opolskich o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołania.
Zgodnie z art. 22.1 ustawy, wnioskodawcy, któremu odmówiona prawa dostępu do informacji publicznej e względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna, przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego o udostępnienie takiej informacji.
Zgodnie z art. 22.2 ustawy, podmiot, którego dotyczy wyłączenie informacji publicznej, ma interes prawny w przystąpieniu w charakterze interwenienta ubocznego po stronie pozwanej.
Zgodnie z art. 22.3 ustawy, sądem właściwym do orzekania w sprawach, o których mowa w art. 22.1, jest sąd rejonowy właściwy ze względu na siedzibę podmiotu, który odmówił udostępnienia informacji publicznej.